W niedzielę 9 lutego 2019 r. rozprowadzany był po raz pierwszy w tym roku, nowy numer czasopisma Jego Serce. Temat numeru brzmi: Obrona wiary. Ale to co najbardziej zaciekawi parafian, to wywiady z ks. Bartkiem i ks. Sebastianem. Jednego na końcu stycznia żegnaliśmy, drugiego na początku lutego witaliśmy. Oprócz tego jest obszerna relacja z działań duszpasterskich w parafii w miesiącu styczniu. (czytaj dalej...)

Spis treści:

1. Słowo ks. proboszcza: Pierwsze tegoroczne podsumowania i plany ...  

2. Sylwia Liberkowska - Lange - Absurdy politycznej poprawności.

3. Agata Trębacz - Tajemnica Kościoła. Moje miejsce. Moja odpowiedzialność.

4. Krzysztof Łopusiewicz - Jak Apostołowie nauczaliby dzisiaj?

5. Wojciech Budzisz - Największa mniejszość religijna w Polsce

6. Renata Lisek - Jak być świadkiem wiary dzisiaj?

7. Joanna Uramowska - Tradycja chrześcijańska a żywa wiara. Jak z tym jest?

8. Karolina Sokołowska - Mowa nienawiści a Ewangelia

9. Orszak Trzech Króli, czyli największe światowe Jasełka

10. Opłatek grup duszpasterskich

11. Półkolonie Zima 2019

12. Zosia Szałek - Ferie 2019 - wyjazd młodzieży do Karpacza

13. Pożegnanie Ks. Bartka / Młodzież żegna Ks. Bartka / Wywiad z Ks Bartoszem Rojna

14. Powitanie Ks. Sebastiana / Wywiad z Ks. Sebastianem

15. Danuta Ford - „Wstrzymał słońce, ruszył ziemię”, czyli słowo o wychowaniu

16. KRONIKA PARAFIALNA

17. FOTOREPORTAŻ

Pierwsze tegoroczne podsumowania i plany...
Kochani Parafianie!

Kiedy piszę ten artykuł, kończymy kolędę w Sątopach. Jeszcze 4 trasy i będzie koniec tegorocznej kolędy, która w tym roku obejmowała głównie wioski i os. Północ. W tej części parafii mieszka ok. 7000 wiernych. Odwiedziliśmy 2500 domów. Przyjęto nas w 1700 rodzinach (67%). W 33% domostw nie byliśmy z powodu nieobecności domowników, a inni nas nie przyjęli. Część nieprzyjmujących jest ochrzczona, ma pozostałe sakramenty, a jednak nie ma związku ze swoim Kościołem. Często jest to związane z wyborem życia: kolejny związek, już niesakramentalny, niepozwalający przystępować do sakramentów. Inny powód, to kontestacja Kościoła, Jego nauki i krytyka duchowieństwa. Kolejna przyczyna tkwi w stylu życia, totalnym zabieganiu, w którym po prostu nie ma już miejsca dla Pana Boga, na Msze św., na budowanie wspólnoty wierzących. Nadzieję daje jednak ta grupa wiernych, która przyjmuje kapłana, chociaż w życiu codziennym ich wiara realizuje się nie zawsze zgodnie z duchem Jezusa. Podczas spotkania ci wierni wspólnie się modlą, prosząc o Boże błogosławieństwo i słuchając tego, co ksiądz chce im powiedzieć. Czy to wystarczy, aby obronić wiarę w swoim życiu? Czy to wystarczy, aby wejść do wspólnoty Kościoła z pełną odpowiedzialnością? Nie łudzimy się, że kolęda wszystko rozwiąże, ale może pomóc, aby na nowo zacząć zadawać sobie pytania np. dotyczące wiary…

W czasie kolędy było trochę pytań o dalsze remonty w naszym kościele. Pragnę więc poinformować, że do końca zeszłego roku udało nam się spłacić dług związany z remontem dachu. Była to kwota 600 tys. złotych. Tak więc w ciągu dwóch lat wszystko zostało spłacone. Teraz czeka nas kolejny zakres prac, który sprawi, że nasza świątynia będzie coraz piękniejsza i też zabezpieczona materialnie na kolejne lata.

Co czeka nas na pewno w tym roku?
Po pierwsze: skucie wewnętrznych tynków poziomu I i II empory (piętra) oraz tynków ścian klatki schodowej. W opisie stanu technicznego obiektu jest napisane, że cała powierzchnia wewnętrznych tynków murów, w bardzo dużym stopniu jest porażona grzybem domowym. Posiada wykwity solne, przebarwienia i inne destrukcje.
Po drugie: prace remontowe przy konstrukcji stropu drewnianego nad poziomem II empory (piętra) tj. wymiana zniszczonych belek stropowych na nowe z drewna świerkowego i wzmocnienie belek uszkodzonych. Ponadto wymiana deskowania powału tego stropu (w 80% - 85% ). Z odzyskanych starych desek zostanie ułożona w jednym narożniku budynku podłoga – jako świadek historii.
I po trzecie: wykonanie wieńca żelbetowego w pustym kanale korony ceglanego muru (po spróchniałej w 100% namurnicy). Będzie to wykonane w czterech narożnikach naszej świątyni. Myślę, że koszt tego remontu nie przekroczy 500 tys. złotych.

Dopiero w następnej kolejności będziemy mogli zająć się dalszymi pracami remontowymi: drewnianym sklepieniem kościoła, renowacją empor, stropu drewnianego nad poziomem I empory. i parteru, wymianą okien i drzwi wejściowych, ołtarzem głównym, szafą organową, tynkiem wewnętrznych ścian i podłogą.

Kiedy więc otynkujemy ściany wewnątrz kościoła? Chciałbym jak najszybciej, ale może być tak, że będziemy musieli z tym poczekać, aby zachowując odpowiednią kolejność, potem nie niszczyć już wykonanych prac. Chciałbym w tym momencie bardzo podziękować parafianom za wszelki wkład w remont naszego kościoła.
W zeszłym roku z samych składek remontowych zebraliśmy: 51 009 zł. Będziemy kontynuować te zbiórki, aby mieć płynność finansową przy dalszych inwestycjach naszej pięknej świątyni.

Na czas wspólnych remontów Kościoła z serca błogosławię
ks. Tomasz Sobolewski – proboszcz