Kościół na kartce pocztowej 1904 r.
Kościół od strony południowo-zachodniej
Wnętrze kościoła na starej fotografii
Wnętrze kościoła obecnie - widok z chóru
Nowe organy

Zbliża się okres Wielkiego Postu. To czas przygotowania się na Zmartwychwstanie Pana. Przygotowując się możemy uczestniczyć w nabożeństwie Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi czy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Można też skorzystać z Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. EDK nie jest alternatywą dla tradycyjnej Drogi Krzyżowej. Stanowi raczej jej uzupełnienie.

Idea Ekstremalnej Drogi Krzyżowej:

To prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać całkowicie przemieniony. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa to główne elementy EDK na drodze do spotkania z Bogiem. Zmaganie pokazujące prawdę o własnych ograniczeniach. 

EDK działa od 2009 roku, w poprzedniej edycji dała możliwość przekraczania siebie 26.000 uczestnikom w 112 rejonach! 

 

Tegorocznym tematem przewodnim EDK jest droga przełomu. 

Przechodząc EDK przychodzi moment, gdy człowiek zostawia swoje problemy na rzecz modlitwy i rozważań. Przełom rozpoczyna się od momentu przekroczenia samego siebie, swoich słabości i pozostawienia tego, co znane na rzecz tego, co nieznane. To spotkanie z Bogiem pozwala na to, by spojrzeć w głąb siebie, by dowiedzieć się co jest dla mnie w życiu ważne.

EDK jest przejściem od życia, przez śmierć do zmartwychwstania - czyli od tego jak żyję dzisiaj, przez trud, do nowego życia. 

 

Wiem kim dziś jestem, ale nie wiem kim mogę się stać.

Pomimo tego, że czasami idzie się w grupie, to jest to kwestia wyłącznie organizacyjna. 

Każdy uczestnik de facto walczy sam!

 

Kilka zasad obowiązujących na trasie:

 

• Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. 

• Ma charakter długiego, indywidualnego przejścia, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jest się zdanym wyłącznie na własne siły. 

• Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robi się to na własną odpowiedzialność.

• W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Należy uszanować prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji. Należy zwróć uwagę osobom nieprzestrzegającym tej reguły.

• Warto przygotować sobie własny drewniany krzyż.

• Mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),

• Wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony

• Zabrać ze sobą mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK

 

PRZEBIEG TRASY: 

Nowy Tomyśl (kościół Najświętszego Serca Jezusa przy Pl. Chopina) – m.in. przez Róża, Kuślin, Brody – Zgierzynka (rezerwat) do Lwówka Kościół NMP Wniebowziętej, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

(odcinek liczy 40,5 km)

 

EDK nie jest organizowana lecz przygotowywana. To oznacza, że trasę przechodzi się indywidualnie a w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jest się zdanym wyłącznie na własne siły. 

 

Dane kontaktowe:

e-mail: edk.tomysl@gmail