Drukuj

W sobotę 18 maja 2019 r. w naszej parafii przeżywaliśmy I Komunię św. 35 dzieci po raz pierwszy w pełni uczestniczyło we Mszy św. Były to dzieci z trzech szkół: nr 1, 2 i Arki. 

Przed Mszą św. rodzice pobłogosławili swoje dzieci, zapewniając o dalszej współpracy z łaską Bożą w dziele chrześcijańskiego  wychowania. To zapewnienie zostało także potwierdzone w czasie prośby rodziców o udzielenie I komunii św. swoim dzieciom na początku Mszy św. W liturgię włączeni byli rodzice i same dzieci. W kazaniu ks. proboszcz Tomasz powiedział:

1. Kiedy dzisiaj wchodziliśmy do kościoła, we wszystkich świątyniach naszej Archidiecezji zabrzmiały dzwony. Nie, nie dlatego, że u nas jest I Komunia święta, ale dlatego, że zaczyna się w naszej Archidiecezji Nawiedzenie Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku Jasnogórskim. Spójrzcie — w naszej dekoracji mamy tę właśnie Ikonę Maryi.
2. W czasie kiedy Maryja w swoim Jasnogórskim znaku po raz pierwszy pielgrzymowała po Polsce, to ówczesnej władzy (komunistycznej) nie bardzo się to podobało. Rządzący bali się, że Maryja będzie miała za duży wpływ na Polaków: dzieci, młodzież, rodziców, starszych. Dlatego pielgrzymujący obraz uwięzili w Częstochowie, na Jasnej Górze. Nie mógł wędrować po Polsce. I wtedy Matka Boża pielgrzymowała w znaku Pustych Ram, które były znakiem Jej obecności. I ludzie to rozumieli.
3. Kochane dzieci! Każda Msza św. (z tą dzisiejszą włącznie), to spotkanie z Panem Jezusem. Przychodzi On do nas w Komunii św. Jest pokarmem w drodze do nieba, w drodze do świętości. Znakiem tego, że Pan Jezus do nas przychodzi jest Hostia. We Mszy św. ten biały Chleb staje się poprzez słowa kapłana i działanie Ducha Świętego Ciałem Pana Jezusa! Widzimy chleb a wierzymy, że to sam Jezus! W Komunii św. przyjmujemy samego Pana Jezusa. I na Mszę św. przychodzimy dla Pana Jezusa.
4. Kochani rodzice! Co się dzieje, kiedy człowiek regularnie przyjmuje Pana Jezusa w Komunii św.? Pan Jezus ma coraz większy wpływ na jego życie! Dotyka jego serca i je przemienia. Przemienia serce na lepsze! Jeżeli chcecie, aby wasze dzieci wyrosły na świętych ludzi (uczciwych, sprawiedliwych, kochających innych, odpowiedzialnych, prawych), to zróbcie wszystko, aby one mogły co niedzielę przyjmować Pana Jezusa w Komunii św., bo wtedy naprawdę Pan Jezus będzie miał coraz większy wpływ na ich życie!
5. I na koniec krótka historyjka: w szkole Ania coś rysowała i nauczyciel powiedział: <To interesujący rysunek, ale co on przedstawia?> Ania wtedy odpowiedziała: <Jest to portret Boga>. Na to nauczyciel: <Ale nikt nie wie, jak wygląda Bóg?>. Na to dziewczynka: <Kiedy skończę rysunek, będą już wiedzieć wszyscy!> W każdej Komunii św. sam Jezus rysuje w naszych sercach Swój Portret. I po Komunii św. wiemy o Nim więcej, niż przed Komunią św. Dlatego każda Komunia św. jest ważna, bo prowadzi nas do Jezusa i daje nam zrozumienie: kim On jest naprawdę!
I chociaż tutaj na ziemi Eucharystia będzie dla nas zawsze tajemnicą, to kiedy będziemy w niej z ufnością uczestniczyć, przyjmując Komunię św., to Bóg będzie nam coraz bliższy i będziemy mogli o Nim coraz więcej powiedzieć, bardzo dużo powiedzieć…

Po Mszy św. dzieci otrzymały błogosławione chlebki, którymi miały później podzielić się z zaproszonymi gośćmi na spotkaniach rodzinnych. 

 

Kategoria: Relacje z wydarzeń
Odsłony: 206