Kościół na kartce pocztowej 1904 r.
Kościół od strony południowo-zachodniej
Wnętrze kościoła na starej fotografii
Wnętrze kościoła obecnie - widok z chóru
Nowe organy

Remont dachu kościoła NSPJ w Nowym Tomyślu:

1.W środę 5 października 2016 r. firma dekarska p. Stefana Rzepki z Bucza rozpoczęła ustawianie rusztowań.

2.Tydzień później 12 października ruszyły pierwsze prace na dachu. W pierwszym tygodniu prace odbywały się na stronie południowo – zachodniej kościoła (od strony krzyża misyjnego).  

3.Po odkryciu dachu okazało się, że jego stan jest gorszy niż zakładaliśmy, co wiąże się z dodatkowymi pracami: wzmocnienia konstrukcji nośnej oraz wymiany belek stropowych drugiego balkonu. Dodatkowo okazało się, że istniejące murłaty są spróchniałe i należy konstrukcję wzmocnić dodatkowymi murłatami. 

Dotychczas wykonano: 

- wymianę krokwi, które nie nadawały się do dalszego użytkowania, 

- wzmocnienie oraz wyrównanie pozostałych krokwi;

- zabezpieczenie środkiem przeciwgrzybicznym i przeciw insektom połaci konstrukcyjnej dachu, 

- pokrycie deskami oraz folią paroprzepuszczalną

- przygotowanie dachu pod ułożenie dachówki ceramicznej – karpiówki.    

4. W drugim tygodniu robotnicy weszli na stronę północno – zachodnią, (prace trwały do piątku 28 października). 

5. W środę 2 listopada prace przeszły na drugą połówkę dachu, na stronę wschodnią, ćwiartkę północną.  

 

II część:

 

Kalendarium prac remontowych na dachu kościoła (z ogłoszeń parafialnych):

 

1. W tym tygodniu (2 - 5 listopada) prace remontowe odbywały się na stronie północno – wschodniej: 

- wymieniono 2 krokwie, które nie nadawały się do dalszego użytkowania, 

- wzmocniono oraz wyrównano pozostałe krokwie;

- zabezpieczono środkiem przeciwgrzybicznym i przeciw insektom połacie konstrukcyjne dachu, 

- pokryto deskami oraz foliom paroprzepuszczalną dach;

- i nastąpiło przygotowanie dachu pod ułożenie dachówki ceramicznej – karpiówki.    

Na zewnątrz można oglądać stan krokwi i desek. 

2. W tym tygodniu (ogłoszenie z 13 listopada) przystępujemy do dalszych prac remontowych naszego dachu, po stronie południowo – wschodniej.  

3. W tym tygodniu (14 – 18 listopada) dzięki w miarę dobrej pogodzie trwały dalej prace remontowe na dachu naszego kościoła (strona południowo – wschodnia). Zostały wymienione 2 krokwie, a wzmocniono oraz wyrównano pozostałe, pokryto również deskami dach. W tym tygodniu dojdzie na miejscu do konsultacji konserwatorskiej m. in. z powodu poważnych zniszczeń murłat i belek stropowych. Dzisiaj z powodu prac remontowych II piętro kościoła jest zamknięte. Z ostatnich zbiórek: z niedzielnej i ofiar składanych na konto parafialne i w biurze parafialnym zebraliśmy: 13 532 zł.  

4. Trwają prace remontowe na dachu naszego kościoła – w części tylnej kościoła 

za ołtarzem, nad wejściami na balkony i przy daszku przy wejściu głównym 

do kościoła.  Dziękujemy za składane ofiary na remont i prosimy o modlitwę 

o szczęśliwy przebieg prac.(Niedziela: 27 listopada)

5. W tym tygodniu (28 listopada – 2 grudnia) trwały dalsze prace remontowe na dachu naszego kościoła – przygotowywano pod założenie dachówki daszek przy wejściu głównym do kościoła i przy bocznym wejściu od strony północnej.   

6. Dzisiaj (11 grudnia) zbiórka remontowa. W tym tygodniu (7 grudnia) odbyły się ważne rozmowy z konserwatorem w Poznaniu, które pozwalają dokończyć w obecnym kształcie remont dachu i nałożyć w najbliższych dniach - tygodniach dachówkę. W okresie zimowo – wiosennym musimy jednak zrobić nowy projekt uwzględniający: 

- wykonanie wieńca w celu wzmocnienia murów kościoła, 

- wymianę lub uzupełnienie belek stropowych,

- wykonanie podłogi stropu/strychu, oraz 

- wentylacji: kościoła i strychu. 

Dziękujemy za składane ofiary na remont i prosimy o modlitwę o szczęśliwy przebieg prac na wysokościach. 

7. W ostatnich dniach (12 – 16 grudnia) została położona dachówka - karpiówka na stronie południowo - wschodniej kościoła. Pięknie się prezentuje! Kościół z góry, jak i z dołu wygląda cudownie – jakby nowy i majestatyczny, choć ma już 236 lat. Za kilkanaście dni – już w nowym roku, dachówka otuli cały dach i wtedy ten drogi kapelusz zacznie przykuwać oczy wszystkich wjeżdżających do Tomyśla.