Kościół na kartce pocztowej 1904 r.
Kościół od strony południowo-zachodniej
Wnętrze kościoła na starej fotografii
Wnętrze kościoła obecnie - widok z chóru
Nowe organy

W dniach 20-22 października 2017 roku 10-osobowa grupa młodzieży z DM Oaza uczestniczyła w XX Forum Młodych zorganizowanym przez Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego z Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: „W Jego ranach nasze uzdrowienie” i miał on przybliżyć uczestnikom sakrament pokuty i pojednania.

 

Wyruszyliśmy o godzinie 15:30 spod lipy, pełni nadziei na duchowy odpoczynek i pogłębienie naszej wiary. Po ciężkiej przeprawie przez zakorkowaną drogę do sanktuarium stawiliśmy się na miejscu, gdzie przywitały nas nasze koleżanki i jednocześnie uczennice Zespołu Szkół Sióstr Urszulanek: Ola i Julia. Po zakwaterowaniu nastąpiło uroczyste otwarcie Forum. Tego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć wraz z siostrami w różańcu oraz Eucharystii, której przewodniczył paulin o. Michał Legan, który przyjechał poraz kolejny, aby podzielić się swoją wiarą i opowiedzieć młodzieży o spowiedzi świętej i jej warunkach. O godzinie 19:45 we wspólnym gronie zasiedliśmy do kolacji, a następnie udaliśmy się do Auli Matki Założycielki, aby poznać historię biblijnego Jonasza. W tym celu siostry nowicjuszki przygotowały dla nas wspaniałe przedstawienie, po którym otrzymaliśmy błogosławieństwo i podążyliśmy do swoich pokoi na spoczynek.

Dzień drugi rozpoczęliśmy jutrznią oraz przepysznym śniadaniem, po którym odbyła się 3-godzinna konferencja o. Legana i pani Marty Jacukiewicz- dziennikarki, menadżerki i autorki wielu głębokich i poruszających wywiadów. Przybliżyli nam oni znaczenie sakramentu pokuty jak i samego Chrystusa w życiu znanych ludzi z świata show-biznesu i sportu, ale przede wszystkim w życiu dojrzałego chrześcijanina. O. Michał odniósł się do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, którym jest Jezus podczas naszego pojednania z Bogiem. W przerwie między konferencjami odwiedził nas opiekun naszego duszpasterstwa - ks. Bartek Rojna. Podczas obiadu wymienialiśmy się swoimi odczuciami i wróciliśmy do Auli, aby pochylić się w grupach nad pytaniami dotyczącymi m.in. warunków dobrej spowiedzi. Po ponad godzinie nastąpiła prezentacja poszczególnych grup wraz z komentarzem naszego gościa, o. Michała. Wieczór spędziliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi, po których odbyła się Eucharystia oraz procesja różańcowa połączona z Apelem Jasnogórskim. Ostatnim punktem drugiego dnia były występy młodzieży z m.in. Dolska, Bydgoszczy, Poznania oraz Nowego Tomyśla. Występ wokalny Zosi, Oli i Ilony przy dźwiękach gitary Julii porwał tłumy do wspólnego tańca i śpiewu na chwałę Pana Boga. Po tym wszystkim otrzymaliśmy błogosławieństwo od ks. Tomka Bulińskiego i udaliśmy się na wymarzony spoczynek.

Ostatni dzień był czasem podsumowań i pożegnań z nowopoznanymi ludźmi. Rozpoczęliśmy go jutrznią, po której ks. Tomasz udzielił każdemu indywidualnego błogosławieństwa. Siostry Urszulanki podarowały każdemu na pamiątkę koszulkę oraz dzienniczek św. siostry Faustyny Kowalskiej. Pełni mocy Ducha Świętego oraz pokrzepieni tym spotkaniem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowego Tomyśla z nadzieją, że wrócimy do Pniew za rok!