Kościół na kartce pocztowej 1904 r.
Kościół od strony południowo-zachodniej
Wnętrze kościoła na starej fotografii
Wnętrze kościoła obecnie - widok z chóru
Nowe organy

W niedzielne popołudnie 3 września w naszym kościele zebrało się większe niż zwykle grono melomanów, aby uczestniczyć w ostatnim koncercie odbywającym się w ramach VI Nowotomyskich koncertów kameralno – organowych „U Serca Jezusowego” im. Krzysztofa Wilkusa.

Miłośników sztuki przyciągał z pewnością tytuł koncertu „Dialog muzyki i słowa”, a także wykonawcy – organista Tomasz Glanc, Damian Kurek – trębacz oraz znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Jerzy Zelnik. Obchodzone w tym roku ważne w kościele katolickim rocznice – 300. lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i 100. lecie objawień fatimskich narzuciły w sposób naturalny tematykę słowa kierowanego do słuchaczy. W pięknej interpretacji aktora zabrzmiała poezja błagalna, dziękczynna, nawiązująca do Bogurodzicy, zawierająca wezwania do Matki Bożej Częstochowskiej, naszej Królowej, Królowej Pokoju i Fatimskiej Maryi. Poezja przeplatana była utworami muzycznymi, m.in. fragmentami utworów Jana Sebastiana Bacha – Bourree z tabulatury lutniowej, Chorał z Kantaty 147, Ave Maria Franciszka Schuberta, Marsz Jeremiaha Clarkeʼa a także kompozycjami Tomasza Glanca z nieodzownymi, ciekawymi improwizacjami. Na zakończenie słuchacze wraz z muzykami wykonali ulubioną pieśń św. Jana Pawła II – Barka. Uradowani pięknym słowem i muzyką słuchacze nagrodzili wykonawców gromkimi oklaskami, chętni mogli zakupić płytę z autografami artystów, aby w jesienne wieczory delektować się prawdziwą Sztuką.
Z żalem opuszczaliśmy kościół po ostatnim tegorocznym koncercie, ale też z nadzieją, że w przyszłym roku znów będziemy się spotykać na letnich koncertach.