Drukuj

W niedzielny wieczór 11 czerwca b.r. po Mszy św. wieczornej w naszym kościele odbył się drugi letni koncert kameralno-organowy. Tym razem wystąpiły artystki z Moskwy – Julia Ikonnikova (organy) i Polina Shulgina (skrzypce).

 

Muzyczny wieczór rozpoczął się Koncertem organowym F-dur nr 13 Jerzego Fryderyka Haendla, nazywanym „Kukułka i słowik”. Spośród pięciu jego części Julia Ikonnikova wykonała dwie: cz. I – Larghetto oraz cz. II Allegro, w której organy delikatnym brzmieniem naśladują śpiew ptaków. Następny utwór – kompozycja Tomasza Glanca „Ave Maria” – wykonany był przez skrzypce i organy. Po organowym wstępie z dysonującymi współbrzmieniami skrzypce prowadziły ciepły, kantylenowy temat. Ponownie zabrzmiały organy solo – tym razem w pięknym i melodyjnym, utrzymanym w dość szybkim tempie Walcu z opery Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin”. Słuchając można było zachwycić się wieloma ciekawymi brzmieniami naszych organów zarówno w tym utworze, jak i poprzednim. Kolejny utwór napisany został przez polskiego wybitnego skrzypka i kompozytora Henryka Wieniawskiego pod wpływem gorącego uczucia do Izabeli Hampton. „Legenda” op.17 emanuje tęsknotą i bólem wyrażonym poprzez mollową tonację i narastające napięcie, po chwili przechodzące w liryczną, nastrojową melodykę. Początkowo niechętny związkowi córki z kompozytorem ojciec, po wysłuchaniu tego utworu wyraził zgodę na ich małżeństwo. Tę bardzo ekspresyjną, romantyczną miniaturę wykonała skrzypaczka wspólnie z organistką. Bardzo dostojnie zabrzmiała „Pieśń” Daniela Dianova wykonana solo na organach. Na tle akompaniamentu utrzymanego w ciemnych barwach pięknie brzmiał melodyjny temat, chwilami polifonizujący z innymi głosami. Dymitr Szostakowicz jest autorem mało znanej u nas operetki „Moskiewskie Czeriomuszki”. Najczęściej spotyka się orkiestrowe wykonanie fragmentu tego utworu, ale organowa interpretacja Julii Ikonnikovej była również godna uwagi. Zabawne, taneczne, skoczne tematy z delikatnymi ozdobnikami i zmianami rejestrów organowych sprawiały, że była to muzyka pełna humoru i niezwykle efektowna. Ponownie zabrzmiał utwór Tomasza Glanca – „Suita oliwska” na skrzypce i organy, w którym liryczne brzmienie skrzypiec wspierane było ciekawie brzmiącym akompaniamentem organów. Na zakończenie artystki zaprezentowały bardzo znany „Walc kwiatów” z baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Jest to jeden z najpiękniejszych walców w dziejach muzyki, z piękną kantyleną, pełen lekkości i harfowych brzmień zastąpionych przez organy podczas naszego koncertu. Nic dziwnego, że po tak wspaniałym utworze Polina Shulgina i Julia Ikonnikova zostały nagrodzone gorącymi brawami. Koncert prowadził ks. Proboszcz Tomasz Sobolewski.

Program koncertu objął następujące utwory:

1. Georg Friederich Haendel - Concert (Organy solo)
2. Tomasz Glanc - Ave Maria (Organy & skrzypce)
3. Piotr Czajkowski - Walc z Eugeniusza Oniegina (organy solo)
4. Henryk Wieniawski - Legenda (Organy & skrzypce)
5. D.Dianov - Piesn ( organy solo)
6. D. Szostakowicz - Moskiewski Czerjemuszki (Organy solo)
7. Tomasz Glanc - Suita Oliwska (Organy & skrzypce)
8.P.Czajkowski - Walc kwiatów z Baletu "Dziadek do orzechów" (organy + skrzypce)

Julia Ikonnikova (organy) urodziła się w Rosji, w Moskwie. z wyróżnieniem ukończyła Konserwatorium Państwowe w Moskwie jako pianistka i organistka. Brała udział w kursach organowych z: J.Guillou, L.Rogg, O.Porthan, H.Mister, V.Zerer, D.Christi. Była członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów organowych.
W latach 2005-2008 pracowała jako organista "Pałacu Sztuki" w Kondopoga (republika Karelii). Występowała z orkiestrą Państwowego Konserwatorium w Petrozavodku koncertach z utworami F.Pulenca, M.Duprego, G.Hendela, J.Reinbergera. Nagrała płytę "Organy Karelii", która otzrymala wiele nagrod i wyroznien.
Julia Ikonnikova realizuje programy edukacyjne dla dzieci, nagrala płyte CD z projektem konserwatorium Moskiewskiego "Muzyka rosyjska od początku do chwili obecnej", który odbył się na wielu międzynarodowych festiwalach organowych. Na festiwalu muzyki współczesnej "Moskwa jesienią" wykonala po raz pierwszy utwory D.Dianova, A.Kokzaeva. Koncertowala z orkiestrami smyczkowymi i symfonicznymi jako pianistka i organistka.
Obecnie Julia jest organistką sali koncertowej O. Jantchenko (Moskwa, Szapovo), dyrektorem artystycznym programów organowych w Centrum Kultury "Fakel" (region moskiewski, Fryazino), dyrektorem artystycznym w "Cultural Centrum Edukacyjne "Dubrovitzy" (Podolsk) i pedagogiem Państwowego Konserwatorium Pietrozawodskiego imieniem A.Glazunova z klasy organów. Gra wiele koncertów jako solistka i kameralistka z różnymi instrumentami i wokalistami.


Polina Shulgina (skrzypce) urodziła się w Rosji, Moskwie regionu.
jest absolwentka Moskiewskiego Konserwatorium Muzycznego w klasie skrzypiec wybitnego pedagoga Federacji Rosyjskiej prof.M.Keselmana.
Polina jest laureatką w następujacych konkursach skrzypcowych:
- Konkurs instrumentów strunowych (Pietrozawodsk, 2009, pierwsza nagroda)
- Konkurs „Młodych wykonawców smyczkowych” (Region Moskwa, Pushkino, 2010, pierwsza nagroda)
- Konkurs im.D.Shostakovicha (Sankt Petersburg w 2010 roku, pierwsza nagroda)
- Konkurs "Dubna Muzyka Assambley" (Dubna, 2011, trzecia nagroda)
- Konkurs „Konserwatorium Moskiewskiego” (Moskwa, 2012, trzecia nagroda)
- Konkurs wykonawców instrumentów strunowych (Pietrozawodsk, 2015, druga nagroda) Polina Shulgina jest artystka w Moskiewskim Międzynarodowym Domu Muzyki i pracuje z orkiestrą „Viola”. Dokonala nagran do programu TV "Muzyczne wykształcenie" oraz bierze udział w wielu koncertach, kursach muzycznych i festiwalach na terenie Europy

 

Kategoria: Relacje z wydarzeń
Odsłony: 274