joomla blog

Ewangelia na dziś

24 maj 2019

  • Piątek 2019-05-24, Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych
    J 15,12-17
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.

W niedzielę 9 lutego 2019 r. rozprowadzany był po raz pierwszy w tym roku, nowy numer czasopisma Jego Serce. Temat numeru brzmi: Obrona wiary. Ale to co najbardziej zaciekawi parafian, to wywiady z ks. Bartkiem i ks. Sebastianem. Jednego na końcu stycznia żegnaliśmy, drugiego na początku lutego witaliśmy. Oprócz tego jest obszerna relacja z działań duszpasterskich w parafii w miesiącu styczniu. (czytaj dalej...)

Spis treści:

1. Słowo ks. proboszcza: Pierwsze tegoroczne podsumowania i plany ...  

2. Sylwia Liberkowska - Lange - Absurdy politycznej poprawności.

3. Agata Trębacz - Tajemnica Kościoła. Moje miejsce. Moja odpowiedzialność.

4. Krzysztof Łopusiewicz - Jak Apostołowie nauczaliby dzisiaj?

5. Wojciech Budzisz - Największa mniejszość religijna w Polsce

6. Renata Lisek - Jak być świadkiem wiary dzisiaj?

7. Joanna Uramowska - Tradycja chrześcijańska a żywa wiara. Jak z tym jest?

8. Karolina Sokołowska - Mowa nienawiści a Ewangelia

9. Orszak Trzech Króli, czyli największe światowe Jasełka

10. Opłatek grup duszpasterskich

11. Półkolonie Zima 2019

12. Zosia Szałek - Ferie 2019 - wyjazd młodzieży do Karpacza

13. Pożegnanie Ks. Bartka / Młodzież żegna Ks. Bartka / Wywiad z Ks Bartoszem Rojna

14. Powitanie Ks. Sebastiana / Wywiad z Ks. Sebastianem

15. Danuta Ford - „Wstrzymał słońce, ruszył ziemię”, czyli słowo o wychowaniu

16. KRONIKA PARAFIALNA

17. FOTOREPORTAŻ

Pierwsze tegoroczne podsumowania i plany...
Kochani Parafianie!

Kiedy piszę ten artykuł, kończymy kolędę w Sątopach. Jeszcze 4 trasy i będzie koniec tegorocznej kolędy, która w tym roku obejmowała głównie wioski i os. Północ. W tej części parafii mieszka ok. 7000 wiernych. Odwiedziliśmy 2500 domów. Przyjęto nas w 1700 rodzinach (67%). W 33% domostw nie byliśmy z powodu nieobecności domowników, a inni nas nie przyjęli. Część nieprzyjmujących jest ochrzczona, ma pozostałe sakramenty, a jednak nie ma związku ze swoim Kościołem. Często jest to związane z wyborem życia: kolejny związek, już niesakramentalny, niepozwalający przystępować do sakramentów. Inny powód, to kontestacja Kościoła, Jego nauki i krytyka duchowieństwa. Kolejna przyczyna tkwi w stylu życia, totalnym zabieganiu, w którym po prostu nie ma już miejsca dla Pana Boga, na Msze św., na budowanie wspólnoty wierzących. Nadzieję daje jednak ta grupa wiernych, która przyjmuje kapłana, chociaż w życiu codziennym ich wiara realizuje się nie zawsze zgodnie z duchem Jezusa. Podczas spotkania ci wierni wspólnie się modlą, prosząc o Boże błogosławieństwo i słuchając tego, co ksiądz chce im powiedzieć. Czy to wystarczy, aby obronić wiarę w swoim życiu? Czy to wystarczy, aby wejść do wspólnoty Kościoła z pełną odpowiedzialnością? Nie łudzimy się, że kolęda wszystko rozwiąże, ale może pomóc, aby na nowo zacząć zadawać sobie pytania np. dotyczące wiary…

W czasie kolędy było trochę pytań o dalsze remonty w naszym kościele. Pragnę więc poinformować, że do końca zeszłego roku udało nam się spłacić dług związany z remontem dachu. Była to kwota 600 tys. złotych. Tak więc w ciągu dwóch lat wszystko zostało spłacone. Teraz czeka nas kolejny zakres prac, który sprawi, że nasza świątynia będzie coraz piękniejsza i też zabezpieczona materialnie na kolejne lata.

Co czeka nas na pewno w tym roku?
Po pierwsze: skucie wewnętrznych tynków poziomu I i II empory (piętra) oraz tynków ścian klatki schodowej. W opisie stanu technicznego obiektu jest napisane, że cała powierzchnia wewnętrznych tynków murów, w bardzo dużym stopniu jest porażona grzybem domowym. Posiada wykwity solne, przebarwienia i inne destrukcje.
Po drugie: prace remontowe przy konstrukcji stropu drewnianego nad poziomem II empory (piętra) tj. wymiana zniszczonych belek stropowych na nowe z drewna świerkowego i wzmocnienie belek uszkodzonych. Ponadto wymiana deskowania powału tego stropu (w 80% - 85% ). Z odzyskanych starych desek zostanie ułożona w jednym narożniku budynku podłoga – jako świadek historii.
I po trzecie: wykonanie wieńca żelbetowego w pustym kanale korony ceglanego muru (po spróchniałej w 100% namurnicy). Będzie to wykonane w czterech narożnikach naszej świątyni. Myślę, że koszt tego remontu nie przekroczy 500 tys. złotych.

Dopiero w następnej kolejności będziemy mogli zająć się dalszymi pracami remontowymi: drewnianym sklepieniem kościoła, renowacją empor, stropu drewnianego nad poziomem I empory. i parteru, wymianą okien i drzwi wejściowych, ołtarzem głównym, szafą organową, tynkiem wewnętrznych ścian i podłogą.

Kiedy więc otynkujemy ściany wewnątrz kościoła? Chciałbym jak najszybciej, ale może być tak, że będziemy musieli z tym poczekać, aby zachowując odpowiednią kolejność, potem nie niszczyć już wykonanych prac. Chciałbym w tym momencie bardzo podziękować parafianom za wszelki wkład w remont naszego kościoła.
W zeszłym roku z samych składek remontowych zebraliśmy: 51 009 zł. Będziemy kontynuować te zbiórki, aby mieć płynność finansową przy dalszych inwestycjach naszej pięknej świątyni.

Na czas wspólnych remontów Kościoła z serca błogosławię
ks. Tomasz Sobolewski – proboszcz