Pielgrzymka do Gostynia dzieci I Komunijnych - 22.05.2018
Wizyta w Dzieci Komunijnych w Pniewach
Imieniny ks. Bartka
Duchowa Adopcja w Parafii 2018
Rajd rowerowy do Nowej Róży
Pielgrzymka do Rokitna dzieci I Komunijnych - 8.05.2018
I Komunia św. z 05.05
Boże Ciało 2018
joomla blog

Ewangelia na dziś

  • Poniedziałek 2018-07-16, Wspomnienie NMP z Góry Karmel
    Mt 10,34 - 11,1
    Jezus powiedział do swoich apostołów: „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. Kto miłuje ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto miłuje syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadani wam, nie utraci swojej nagrody”. Gdy Jezus skończył dawać te wskazania dwunastu swoim uczniom, odszedł stamtąd, aby nauczać i głosić Ewangelię w ich miastach.

Nowy numer JS poświęcony jest adhortacji apostolskiej pp. Franciszka: Gaudete et Exsultate.

Ze spraw parafialnych numer przekazuje dekret powizytacyjny bp. Zdzisława Fortuniaka, fotoreportaż kwietniowych wydarzeń i zapowiedź odpustu w Sątopach.

Wstępniak ks. proboszcza:

 

Wiosna pachnąca świętością ...
Kochani Parafianie!

Dlaczego nasza ziemia tak mało pachnie świętością? A tyle w niej chwastów zła, zgorszenia i podłości? Dlaczego w naszych sercach tak mało zaufania Bogu i pójścia na całość w głębię Jego Ewangelii? Jakby wyglądałyby nasze wspólnoty parafialne, gdyby Chrystus był naszym jedynym Zbawicielem i źródłem prawdziwego wzrostu? Od chrztu jesteśmy zanurzeni w Chrystusa. Czy nie czasami jakoś od zewnątrz, bo wewnątrz wciąż płynie strumień łączący nas z aniołem buntu. Trochę przypominamy rzodkiewkę: na zewnątrz tylko czerwona, a wewnątrz wciąż biała... Na zewnątrz chrześcijanie, a w sercu? No właśnie, kim jestem w sercu? Osobą oddaną Chrystusowi, Ewangelii, sprawie Królestwa Bożego?
W ostatnich dniach żyliśmy sprawą dwuletniego chłopca Alfie Evansa, cierpiącego na niezdiagnozowaną chorobę neurologiczną. W poniedziałek 23 kwietnia br. Alfie został odłączony od aparatury. Opiekujący się nim zespół medyczny ocenił, że zmiany w mózgu pozbawiły go zmysłów wzroku, słuchu, smaku i czucia, a dalsza terapia nie jest w jego najlepszym interesie i może być nie tylko daremna, ale także nieludzka. Zdaniem abp Hosera, o życiu dziecka, chorego i człowieka powinien decydować lekarz i ci, którzy za chorego są odpowiedzialni. To jest bulwersujące, że w tych sprawach wypowiada się sąd, a nie jest to decyzja leczących lekarzy dokonana w dialogu z rodzicami tego dziecka. Tego też zabrakło –podkreślił duchowny. Mimo to chłopiec oddychał samodzielnie. Nagrania pokazują też, że poruszał ustami. Lekarze ze szpitala twierdzili jednak, że jest martwy. Od poniedziałku przestali go żywić. Nie zgadzali się też na przewiezienie Alfiego do Włoch, gdzie czekało na niego miejsce w szpitalu Bambino Gesú. Nie pozwolił na to również brytyjski sąd, choć w walce o życie chłopca rodziców wsparli pp. Franciszek i prezes papieskiej Akademii Życia abp Vicenzo Paglia, rząd Włoch, który nadał Alfiemu włoskie obywatelstwo, a także władze Polski. Sprawa Alfiego poruszyła ludzi na całym świecie. Wiele instytucji zbierało podpisy pod petycjami o pomoc dla malucha. CitizenGo zebrała ponad 200 tys. podpisów pod apelem skierowanym do władz szpitala Alder Hey. Pod brytyjskim konsulatem w Warszawie odbyło się kilka demonstracji w obronie chłopca. Transparent z wyrazami wsparcia dla dwulatka wywiesili także kibice Legii podczas meczu z Koroną Kielce. Z kolei ojciec Alfiego Thomas Evans, prowadził w internecie zbiórkę podpisów pod prośbą do królowej Elżbiety II i brytyjskiego Parlamentu. Ostatecznie Alfie zmarł w sobotę 28 kwietnia. Ktoś napisał na twitterze: Alfie był darem od Pana, znakiem do opamiętania.
Na tej samej wielkiej wyspie – w Wielkiej Brytanii w niedzielę 28 kwietnia odbył się Różaniec do Granic. Brytyjscy katolicy modlili się za wiarę, życie i pokój na Wyspach. W 304 lokalizacjach, na wybrzeżach Anglii, Szkocji i Walii katolicy stali ramię w ramię modląc się o odrodzenie wartości, o których zachód po prostu zapomniał. Jest to okazja – jak zapowiadali brytyjscy pomysłodawcy, aby modlić się o ponowne zakwitnięcie wiary na wszystkich Wyspach Brytyjskich, jako sposób przygotowania się do Nowej Wiosny w Kościele, abyśmy my, chrześcijanie tych ziem, mogli głosić Ewangelię w jej pełni w sposób odnowiony i radosny. Mamy nadzieję, że Różaniec na Wybrzeżu przyniesie z nieba łaskę odnowionego ewangelizacyjnego zasięgu i gorliwości, gdy będziemy kontynuować dzieło Nowej Ewangelizacji. To już trzecia taka ewangelizacyjna akcja: po Polsce, Włoszech. Pachnie świętością!
W tym numerze sięgamy do adhortacji apostolskiej pp. Franciszka o świętości. W tym dokumencie ojciec św. przypomina, że jesteśmy wszyscy powołani do świętości, mamy pachnieć świętością, przypominać światu o świętości, wydawać obfite owoce świętości. Pisząc o dwóch zdarzeniach ostatnich dni, chciałem zasugerować, że walka duchowa nieustannie się toczy i na glebie świata wciąż wyrastają z jednej strony piękne kwiaty świętości, ale także z drugiej strony chwasty zła i zgorszenia. Nie nam się zajmować, czego w tej chwili jest więcej (do kościoła w Nowym Tomyślu chodzi, co niedzielę 30% wiernych). Starajmy się tak żyć, aby ziemia wokół nas pachniała świętością! A czy pachnie? Sam Bóg wie…

Na cały okres odmawiania Maryjnej Litanii – z serca błogosławię!
ks. Tomasz Sobolewski – proboszcz