joomla blog

Ewangelia na dziś

27 maj 2019

  • Poniedziałek 2019-05-27, 6. tydz. wielkanocny
    J 15,26-16,4a
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Owszem, nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie. Ale powiedziałem wam o tych rzeczach, abyście gdy nadejdzie ich godzina, pamiętali o nich, że Ja wam to powiedziałem”.

W Uroczystość NMP Królowej Polski 3 maja 2019 r. o godz. 10.30 w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył Mszy św. i kazanie wygłosił ks. proboszcz Tomasz Sobolewski.

Były obecne poczty sztandarowe: Kombatantów Wojska Polskiego, PSL-u, Żywego Różańca Kobiet i Ojców, Straży Honorowej NSPJ, ZSZiL im. sługi Bożego Kazimierza Hołogi, ZSZ im. Stanisława Staszica, ZHP hufiec Nowy Tomyśl. Oprawę muzyczną zapewniła p. Anna Gajewska - organistka naszej parafii. We Mszy św. uczestniczyło wielu wiernych z obu parafii. 

W kazaniu ks. proboszcz mówił:

1.18 maja w naszej parafii 35 dzieci przyjmie pierwszy raz Pana Jezusa w Komunii św. I od tego czasu bedzie mogła podczas każdej Mszy św. przyjmować Pana Jezusa. Tego samego dnia, o tej samej godzinie w Poznaniu rozpocznie się Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji. Potrwa do 26 września 2020 r. Po raz drugi nasza Archidiecezja gościć bedzie Maryję (w Jej cudownym obrazie) w naszych parafiach. Pierwsza wizyta miała miejsce od 7 listopada 1976 r. do 21 maja 1978 r. Wędrowała wtedy Maryja przez 561 dni, nawiedziła 605 świątyń i przebyła 4460 km. Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953 - 1956 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja, rozumiana jako Ingres Maryi w życie codzienne społeczeństwa. Sam kard. Stefan Wyszyński tak tłumaczył sens Nawiedzenia Obrazu: W okresie Wielkiej Nowenny cały naród powinien nawiedzić swoją Królową na Jasnej Górze, ale to jest niewykonalne w stru procentach. Zawsze ktoś nie będzie mógł pojechać do Częstochowy. Dlatego prosimy Matkę Bożą, aby niejako zeszła ze swego Jasnogórskiego Tronu i odwiedziła wszystkie swoje dzieci, tam gdzie żyją, w ich parafiach.  

2.Przebieg Nawiedzenia w Archidiecezji, jak i w całej Polsce przekroczył wszelkie oczekiwania. Trasy przejazdu obrazu były specjalnie przystrajane, budowane były powitalne bramy, przyozdobiono całe domy. Bogatej zewnętrznej oprawie towarzyszyły również wewnętrzne skupienie i modlitwa. Wszędzie było podobnie: kolejki przed konfesjonałami, masowe przystępowania do komunii św., pary żyjące w zwiazkach cywilnych zawierały śluby kościelne, dochodziło do pojednania w zwaśnionych rodzinach i składano liczne deklaracje trzeźwościowe. Trzeba również pamiętać, że przez 6 lat, obraz Matki Bożej był internowany, nie mógł wyjeżdżać z Jasnej Góry. Oficer MO tak to obwieścił przeorowi Jasnej Góry: Z rozkazu najwyższych władz państwowych obraz ma pozostać na Jasnej Górze. w razie niepodporzadkowania się temu rozkazowi, zostaną powołani do służby wojskowej wszyscy paulińscy klerycy i będzie zlikwidowany pauliński klasztor w Warszawie. Przez sześć lat jednak trwało Nawiedzenie Matki Bożej po parafiach przy pustych ramach. I jak się okazało duchowe owoce były nawet jeszcze większe. Polscy katolicy wiedzieli bowiem, że tu chodzi o Maryję, a nie o sam obraz! 

3.Bracia i siostry! W naszej parafii gościć będziemy Matkę Bożą 3/4 kwietnia 2020 r. Będzie to 5 tydzień wielkiego Postu, w przededniu Niedzieli Palmowej, WielkiegoTygodnia. Mamy więc cały rok, aby sie dobrze do tego spotkania przygotować. Jako wspólnota parafialna, rodziny parafii i każdy z osobna. Będą przeprowadzone Misje, głoszone kazania i konferencje. Będziemy zachęcać, aby każdy oddał się w osobistą niewolę miłości Matce Bożej poprze akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. To będzie ważna decyzja: zaproszenia na nowo Maryi jako Matki, jako Przewodniczki wiary, jako Pośredniczki łask. Zaproszenie Maryi, aby prowadziła nas do swego Syna, abyśmy byli wierni Jego Ewangelii i kochali Jego Kościół. 

Cdn.