joomla blog

Ewangelia na dziś

23 lipiec 2019

  • Wtorek 2019-07-23, Święto Św. Brygidy, Zakonnicy
    J 15,1-8
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, jeżeli nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni.
    Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

W sobotę 30 czerwca 2018 r. odbył się pierwszy koncert letni U Serca Jezusowego. To już siódma edycja, która miała swój początek latem 2012 r. Po raz kolejny kierownikiem artystycznym koncertów jest Tomasz Glanc. Pierwszy koncert był zatytułowany: Gospel meets Classic – Gospel spotyka się z klasyką. 

 

Wystąpili: Roza Frąckiewicz - śpiew, Floyd Anthony - wokalista gospelowy, Benedikt Frąckiewicz - klarnet & saksofon i Tomasz Glanc - organy & piano.

PROGRAM:

1. J.S.Bach - Badinerie

2. Tradycyjny Gospel - Amazing grace

3. T:Glanc - Wspomnienie (utwór poświęcony św. JP II)

4. Tradycyjny Gospel - Go down Moses

5. T:Glanc - Groblica

6. T:Glanc - Katyńskie sosny (poświęcony ofiarom zbrodni katyńskich)

7. Leonard Cohen - Hallelujah

8. Tradycyjny Gospel - Down by the riverside

9. Barka - TRB & Publiczność

10. Tradycyjny Gospel - When the saints

Gospel – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce, a sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie. Obecnie współistnieją obok siebie zarówno klasyczny gospel, jak i jego nowoczesne odmiany, m.in. praise & worship. W Polsce gospel rozwija się od kilku lat. Jednym z najstarszych chórów jest Kraków Gospel Choir. Co roku organizowanych jest kilkanaście warsztatów gospel w całym kraju m.in w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Kluczborku, Stargardzie, Szczecinie, Cieszynie oraz Łodzi, a także w Wałbrzychu, Przemyślu, Sieprawiu i Skawinie. Od kilku lat odbywają się także festiwale muzyki gospel m.in. Festiwal 7xGospel w Krakowie, Festiwal Wiosna Gospel w Lublinie czy Gospel Camp Meeting Osiek.

Negro spirituals – pieśni tworzone przez niewolników murzyńskich, mające treść i charakter religijny. Opierały się na schemacie: do śpiewanej przez lidera frazy tłum dośpiewywał dalszy ciąg. Początkowo zupełnie nie były uznawane przez białych ludzi, jednak pod koniec XIX w. zaczęły przenikać także do ich kultury, aby w końcu stać się jedną z gałęzi amerykańskiej muzyki ludowej. Są one jednym z gatunków, z których wywodzi się blues.
TOMASZ GLANC jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. L. Batora oraz dyrygentury - prof. G. Rubina. Uczestni- czył w wielu mistrzowskich kursach organowych, pianistycznych i dyrygen- ckich. Sam tez prowadzi mistrzowskie warsztaty improwizacji organowej. Od wielu lat koncertuje w Europie, Azji i Ameryce, nie tylko jako organista, lecz również jako pianista i kompozytor. Wspolpracuje z wieloma wybitnymi solistami i orkiestrami kameralnymi oraz symfonicznymi. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych, płyt DVD oraz CD. Stałym punktem koncertów są improwizacje w różnych stylach od baroku przez romantykę do jazzu włącznie oraz własne kompozycje.

W 2003 roku na jubileusz 25-lecia pontyfikatu Jana Pawla II, skomponował i zadedykował Papieżowi msze "Missa Jubilate" napisana na orkiestrę symfoniczna, chór i duet solistów. Tomasz Glanc przebywa w Niemczech, gdzie jest dyrektorem szkoly muzycznej, kantorem i organista oraz kierownikiem letniego festiwalu muzycznego. Jest tez oragnizatorem i wykonawca wielu koncertow charytatywnych na rzecz dzieci chorych oraz założycielem fundacji "Dzieci w potrzebie". W maju 2009 został laureatem najwyższej nagrody Polskiego Kongresu w Niemczech "Polonicus" w kategorii kultury.