joomla blog

Ewangelia na dziś

24 maj 2019

  • Piątek 2019-05-24, Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych
    J 15,12-17
    Jezus powiedział do swoich uczniów: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.

W sobotę 30 czerwca 2018 r. odbył się pierwszy koncert letni U Serca Jezusowego. To już siódma edycja, która miała swój początek latem 2012 r. Po raz kolejny kierownikiem artystycznym koncertów jest Tomasz Glanc. Pierwszy koncert był zatytułowany: Gospel meets Classic – Gospel spotyka się z klasyką. 

 

Wystąpili: Roza Frąckiewicz - śpiew, Floyd Anthony - wokalista gospelowy, Benedikt Frąckiewicz - klarnet & saksofon i Tomasz Glanc - organy & piano.

PROGRAM:

1. J.S.Bach - Badinerie

2. Tradycyjny Gospel - Amazing grace

3. T:Glanc - Wspomnienie (utwór poświęcony św. JP II)

4. Tradycyjny Gospel - Go down Moses

5. T:Glanc - Groblica

6. T:Glanc - Katyńskie sosny (poświęcony ofiarom zbrodni katyńskich)

7. Leonard Cohen - Hallelujah

8. Tradycyjny Gospel - Down by the riverside

9. Barka - TRB & Publiczność

10. Tradycyjny Gospel - When the saints

Gospel – rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce, a sam gospel rozwija się w rozmaitych nurtach, od konserwatywnych po awangardowe, podejmowany przez kolejne pokolenia chrześcijan na całym świecie. Obecnie współistnieją obok siebie zarówno klasyczny gospel, jak i jego nowoczesne odmiany, m.in. praise & worship. W Polsce gospel rozwija się od kilku lat. Jednym z najstarszych chórów jest Kraków Gospel Choir. Co roku organizowanych jest kilkanaście warsztatów gospel w całym kraju m.in w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, Kluczborku, Stargardzie, Szczecinie, Cieszynie oraz Łodzi, a także w Wałbrzychu, Przemyślu, Sieprawiu i Skawinie. Od kilku lat odbywają się także festiwale muzyki gospel m.in. Festiwal 7xGospel w Krakowie, Festiwal Wiosna Gospel w Lublinie czy Gospel Camp Meeting Osiek.

Negro spirituals – pieśni tworzone przez niewolników murzyńskich, mające treść i charakter religijny. Opierały się na schemacie: do śpiewanej przez lidera frazy tłum dośpiewywał dalszy ciąg. Początkowo zupełnie nie były uznawane przez białych ludzi, jednak pod koniec XIX w. zaczęły przenikać także do ich kultury, aby w końcu stać się jedną z gałęzi amerykańskiej muzyki ludowej. Są one jednym z gatunków, z których wywodzi się blues.
TOMASZ GLANC jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. L. Batora oraz dyrygentury - prof. G. Rubina. Uczestni- czył w wielu mistrzowskich kursach organowych, pianistycznych i dyrygen- ckich. Sam tez prowadzi mistrzowskie warsztaty improwizacji organowej. Od wielu lat koncertuje w Europie, Azji i Ameryce, nie tylko jako organista, lecz również jako pianista i kompozytor. Wspolpracuje z wieloma wybitnymi solistami i orkiestrami kameralnymi oraz symfonicznymi. Dokonał wielu nagrań radiowych, telewizyjnych, płyt DVD oraz CD. Stałym punktem koncertów są improwizacje w różnych stylach od baroku przez romantykę do jazzu włącznie oraz własne kompozycje.

W 2003 roku na jubileusz 25-lecia pontyfikatu Jana Pawla II, skomponował i zadedykował Papieżowi msze "Missa Jubilate" napisana na orkiestrę symfoniczna, chór i duet solistów. Tomasz Glanc przebywa w Niemczech, gdzie jest dyrektorem szkoly muzycznej, kantorem i organista oraz kierownikiem letniego festiwalu muzycznego. Jest tez oragnizatorem i wykonawca wielu koncertow charytatywnych na rzecz dzieci chorych oraz założycielem fundacji "Dzieci w potrzebie". W maju 2009 został laureatem najwyższej nagrody Polskiego Kongresu w Niemczech "Polonicus" w kategorii kultury.